Rodinná štafeta odevzdána: Radek převzal od Františka stáj Valencio

Nejúspěšnější trenér historie Českého derby František Holčák v minulých dnech předal tréninkové středisko synovi Radkovi. Končí tak jedna éra, na kterou budeme vždy nejen my s láskou vzpomínat. Za trénink koní ve stáji Valencio je od letošní sezóny zodpovědný Radek Holčák, František si ponechává v přípravě poslední tři svěřence.

“Už si nemám co dokazovat a budu se s koníky už jen bavit. Byly to krásné časy a jsem na ně hrdý. Teď nadešla správná chvíle předat stáj mladší generaci, která lépe stíhá tempo dnešního světa. Radek to zvládne, vůbec o tom nepochybuji,” řekl František serveru Jezdci.cz.

“Táta mi předal tréninkové středisko se vším všudy. Nechává si jen tři svěřence – svého oblíbence Mr Righta, dalšího starého mazáka Mustamira a svého posledního derby-vítěze Troop Commandera, aby se ještě mohl bavit a nevypadl úplně z dostihového kolotoče,“ doplňuje Radek.

František za 45 let aktivní kariéry získal 1049 vítězství, z toho 676 na rovině a 373 na překážkách. Jako jediný připravil sedm vítězů Českého derby a čtyři držitele trojkoruny. Kromě 20 klasických vítězství v Česku a 13 na Slovensku slavil celou řadu dalších úspěchů včetně grupy 3 St. Leger Italiano s Autorem a pěti vítězství ve Velké pardubické (1986, 1990, 1993, 1994, 2005). Dvakrát byl šampiónem trenérů v Česku a šestkrát na Slovensku.

U koní začínal úplně zdola a od nuly, nic nedostal zadarmo. Zpočátku trénoval outsidery, vysloužilce a koně odložené jinými stájemi, ale nikdy se nebál výzev. Brzy si získal respekt majitelů, diváků i soupeřů a proslavil Velké Karlovice daleko za hranicemi dostihového sportu. S obrovským zápalem, odhodláním a odborností vybudoval jednu z nejlepších stájí historie. Jeho životní příběh ukazuje, že k velkému úspěchu vede pouze trpělivá a poctivá práce spolu s láskou k řemeslu. To všechno jsou důvody, proč je „velkokarlovický mág“ legenda dostihového sportu.

Františku, táto, šéfe – jsme na Tebe hrdí a děkujeme za všechno!