Je to doma!!! Triumf v Českém derby!!!

Ještě teď v nás doznívají úžasné okamžiky ze sobotní Velké Chuchle! Pacific Hill s Jiřím Palíkem nedali šanci soupeřům a po skvělém výkonu slavíme vítězství v nejprestižnějším rovinovém dostihu v ČR! Jak se celý úspěch vlastně zrodil? A co na něj říká stále ještě ochraptělým vykřičeným hlasem trenér Radek Holčák?

Sobotní triumf se začal rodit už před dvěma lety, kdy si Radek Holčák ze zhruba pětistovky dostupných ročků vyhlédl dva nadějné koně. Oba synové plemeníka Nathaniela, jeden později nesoucí jméno Angkor Wat, druhý Pacific Hill.

pacific hill _ctk

„Je to asi osud, že to tak vyšlo a oba se potkali v cíli derby jako dva největší favorité a soupeři. Měl jsem v hledáčku i Angkora na francouzské aukci, ale nakonec jsme se i kvůli takřka dvojnásobné ceně rozhodli pro Pacific Hilla z Německa,“ vzpomíná trenér s hlasem ještě ochraptělým z intenzivního fandění. „A vyšlo to na jedničku. Tohle vítězství je pro mě určitým způsobem ještě intenzivnější než moje první derby výhra s Cheeky Chappiem. Na rozdíl od Cheekyho, u kterého jsem se na výběru podílel jen částečně, Pacifika jsem měl v hlavě od samého začátku. O to krásnější je to pak pocit, když si něco vymyslíte a ono to pak po měsících tvrdé a citlivé každodenní práce opravdu vyjde.“

15

Do sedla urostlého ryzáka usedl v modrobílých barvách stáje Monte Negro zkušený žokej Jiří Palík. A byla to vynikající volba. „Derby je sice o stoprocentní přípravě, ale také o potřebné dávce štěstí, protože některé věci prostě nedokážete ovlivnit předem. Derby koně běží jednou za život, není žádný prostor na opravu. Načasování formy, trénink, počasí, půda, žokej,… všechno se musí sejít v jednom jediném okamžiku. Tak to bylo i s Jirkou Palíkem, kterého jsem oslovil ke spolupráci. Naprosto jsem mu věřil, ale rozhodně jsem pět měsíců předem nemohl tušit, že to bude až takto klíčový prvek právě v souboji s Angkorem a Filipem Minaříkem. Oba se dobře znají z Německa a Jirka se předvedl jako zkušený mazák, když se pověsil za Filipa, nenechal si ho utéct a v závěru ho s Pacifikem krásně přejeli. Pravda je, že na začátku jsem pořádně trnul, když se to rozběhlo tak pomalu. Bál jsem se, aby Jirka nešel na špici. Ale udělal to naprosto luxusně, patří mu obrovská pochvala,“ usmívá se Radek Holčák.

Pacific ukázal klasu a ještě se zvedne

08Jiří Palík si v cíli pochvaloval výkon svého koně i svého kolegy Filipa Minaříka. „Krásné, lepšího vodiče jsem nemohl mít. My jsme věděli, že ten kůň prostě umí. Ukázal klasu a ještě se zvedne. Super, krásné a dá se říct lehké vítězství. Tohle jsou dobří koně a když je dostih pomalý, předběhnou vás ti špatní. Tam se to musí rozjet hned od začátku. Bylo dobře, že to Filip rozběhl. Já už jsem se rozhodoval i sám, že to vezmu na sebe. Ale když jsem ho viděl, že to bere on, tak mi to vyhovovalo,“ komentoval průběh Derby čerstvý trojnásobný vítěz prestižního dostihu.

Velké gratulace samozřejmě míří i za Jiřím Posádem, který slaví už čtvrtý zisk modré stuhy v rámci spolupráce s Františkem a Radkem Holčákovými. „Když kolem sebe máte lidi, kteří to umí, je to brknkačka. Je to krása, od startu jsem mu věřil,“ svěřoval se spokojený majitel stáje Monte Negro novinářům a redaktorům.

Žádný generál nevyhrál bitvu sám

12„Rád bych zdůraznil ještě jednu věc,“ říká Radek Holčák. „Tento velký úspěch je zásluhou celého našeho týmu. Žádný generál nevyhrál bitvu sám.  A Derby jsme měli bez velkých stresů a nervů, protože na každém kroku tohoto koně se podíleli velcí profesionálové. Jirka Palík předvedl bezchybný výkon. Stejně jako celou dobu Zuzka Vokálková, která Pacifica od začátku jezdí a denodenně připravuje v práci. Nebo Pavel Orság, který se o naše koně stará nejen po všechny ty víkendy, kdy jsme na dostizích a je hlavní krmič. Také Adam Čmiel, který se také částečně podílel na přípravě našeho šampiona. Nebo Jana Minaříková a Romana Manišová. Zkrátka moc děkuju všem, kteří se zasloužili o ty krásné emoce v cíli,“ uzavírá trenér.

 

 


Podívejte se na průběh 99. Českého derby:


Nebo přímo zde na webu ČT Sport:
https://sport.ceskatelevize.cz/clanek/dostihy/palik-potreti-vyhral-ceske-derby-tentokrat-v-sedle-pacific-hilla/5d0e2198fccd259ea4844f4b


.

/oc/