Reportáž: Beseda o koních a dostizích se seniory z Velkých Karlovic

Můžeme se povozit na nějakém šampionovi? Kolik stojí takový dostihový kůň a co vše obnáší jeho příprava? Jak hubne žokej před dostihem? A jak se dnes vlastně trénují koně ve Velkých Karlovicích? Na tyto a mnohé další otázky jsme moc rádi odpovídali karlovickým seniorům, kteří nás na začátku března pozvali na besedu v obecním domě. Děkujeme za pozvání, skvělou atmosféru i bednu mrkví a jablek pro koníky ;)

Úkol byl jasný – prozradit více než třem desítkám zvídavých seniorů něco o trénování koní a zákulisí kolem dostihů. Podobně jako většina Karlovjanů nás sice znají pomalu už od kolíbky nebo kočárku, potkáváme se v obci, fandí nám třeba při Velké pardubické v televizi, ale zákulisí přece jen tolik neznají.

20200302_145708

Trenér Radek Holčák povídal mimo jiné o přípravě koní, o spolupráci se svým tátou Františkem, o nervozitě před dostihy, a celkově o slastech i strastech péče o špičkové anglické plnokrevníky ve stájích.

Žokejka Zuzka Vokálková přivezla na ukázku tašku plnou závodního vybavení a vysvětlila nám třeba to, jak složitě si jezdci drží a shazují váhu během sezony, kolik stojí speciální přilba nebo lehoučké dostihové sedlo. Svěřila se i s tím, že by v letošní sezoně ráda dosáhla magické stovky vítězství, ke které už jí chybí pouhá dvě.

Besedu moderoval náš kamarád a dlouholetý spolupracovník Ondra Carda, který přivezl i projektor a spoustu fotek a videí nejen z tréninku právě ve Velkých Karlovicích. Dostalo se i na krátkou ukázku z našeho dokumentu, který mapuje jednodenní drama při cestě s Hegnusem na Velkou pardubickou 2018.

20200302_150001

A samozřejmě nechyběla ani řada dotazů přímo od seniorů. Včetně toho, jestli se mohou projet na některém z dostihových šampionů ze stájí Valencio. To víte, Valachy neradno podceňovat v žádném věku :)

Sladká odměna na závěr

Celá beseda se nesla ve velmi příjemném duchu a jsme moc rádi, že jsme mohli něco málo z krásy a energie kolem koní a dostihového sportu předat dál. Na závěr jsme dokonce od Spolku seniorů dostali velkou bednu mrkve a jablíček pro naše koníčky. Moc za to děkujeme!!! A samozřejmě i za pozvání. Příště rádi přijdeme zas ;)

 

20200302_155722

 

Fotogalerie

Foto: Ria Cardová