V neděli s nadějí do 128.Velké pardubické

Již tento víkend vypukne nejočekávanější dostihový Velkopardubický mítink. V sobotu na startu koně sice nemáme, ale v neděli se do Pardubic podíváme a to přímo na start 128.Velké pardubické. HEGNUS reprezentan stáje Ševců se startovním číslem čtyři se pod vedením ž.Marka Stromského pokusí v největší tuzemském překážkovém dostihu uspět.

180217_1_015

Hegnus

(www.gallop-reporter.cz)

HEGNUS, 11
trenér: Radek Holčák     jezdec: Marek Stromský     stáj: Ševců
sázkový kurz: 10:1 (Tipsport)

Kariéra: Jako dvouletý sice obsadil čtvrtou příčku v Pardubickém zimním favoritovi, přesto se už o rok později na největším mítinku pardubické sezóny objevil nad proutěnými překážkami. Do Zlaté spony tříletých nastupoval měsíc po zadrženém pardubickém vítězství a přemožitele nenašel ani v nejvýznamnějším dostihu pro tříleté proutěnkáře. O rok později skončil třetí v Ceně ČASCH pro nejlepší čtyřleté krosaře, ale poté jeho kariéru brzdily zdravotní problémy. V roce 2013 se tak na dráze vůbec neukázal a následující sezónu se představil pouze zkraje května, kdy zvítězil ve čtyřkové cross country. V roce 2015 ale zvládl šestici startů a na především podzim dokázal, že se s ním stále musí počítat. Zvítězil totiž v zářijové kvalifikaci a kraloval také Ceně Labe. Do následující sezóny vstoupil blízkým třetím místem v květnové kvalifikaci a ve Velké pardubické debutoval pátou příčkou. Loni až po boji s Goscaterem prohrál v červnové kvalifikaci, ale poté ho znovu zradilo zdraví, takže zbytek sezóny vynechal. Před tou letošní se stěhoval od Čestmíra Olehly k Radkovi Holčákovi, a přestože šel do červnové kvalifikace po roční pauze, obhájil druhé místo. Že je na říjnový vrchol dobře připravený, ukázal v zářijovém trialu na Cenu Vltavy. Navzdory krátké distanci 4500 metrů totiž po aktivním průběhu zvítězil před Turdusem. (jf)

Trenér: Radek Holčák je jedním z nejlepších překážkových trenérů v novodobé historii. V tréninkovém středisku několik kilometrů od svého otce připravuje pravidelně okolo 20 koní, kteří startují nejen na překážkách, ale i na rovině. Za 21 let trenérské praxe nasbíral 322 vítězství, z toho bylo 80 v nejvyšší kategorii. K vítězství ve Velké pardubické připravil Maskula v roce 2002. V roce 2014 připravil k vítězství v Českém derby Cheeky Chappieho. Letos mu udělal největší radost český odchovanec Stuke, který vyhrál dva grupové dostihy v Itálii. Celkově jím připravovaní svěřenci vyhráli více než 56 miliónů korun. (bda)

Jezdec: Dalším zkušeným jezdcem na startu Velké pardubické bude Marek Stromský. Kariéru začal v rovinových dostizích, kde vyhrál klasický dostih. Velkou jarní cenu. Celkový počet překážkových vítězství překročil už dvě stovky. Také on už má za sebou patnáct ročníků nejsledovanějšího tuzemského dostihu, dvakrát proběhl okolo cílového mezníku na prvním místě, ale vždy byl diskvalifikován. V roce 2008 pro nedodržení kurzu a v roce 2015 pro doping Nikase. V roce 2010 byl Stromský druhý s Amant Grisem o nos za Tiumenem. Loni vedl favorizovaného Charme Looka, ale v závěrečné fázi dostihu ho zadržel. (bda)

Šance: Jeho kariéru sice několikrát přibrzdily zdravotní problémy, přesto je znovu v dobré formě. Před dvěma lety ve Velké pardubické debutoval pátým místem a má dobrou šanci, aby toto umístění vylepšil. (jf)

Hegnus při zářijovém vítězství