Arcturus získal slovenskou trojkorunu, Mediciman vyhrál stch

Dnešní den 29.9.2019 se může zapsat s klidným svědomím do historie slovenského turfu. Arcturus vítěz Velké jarní ceny i Slovenského derby triumfoval dnes i v St.Legeru a získal tak klasickou Trojkorunu.  V jeho sedle byl ž.Zdenko Šmida.
O další radost se postaral také Mediciman, který pod vedením i pracovního jezdce zvítězil jistě ve steeplechase na 3000m.

(zdroj: www.dostihy.fitmin.cz)

Vítězný Arcturus se stal po Tankredovi druhým držitelem slovenské trojkoruny, ovšem prvním, jemuž se podařilo proběhnout první cílem všech tří klasických dostihů, do ní zařazené. Před 16 lety úspěšný Tankred finišoval ve Slovenském derby druhý za Ohne Sorge, která však o vítězství přišla po pozitivním nálezu antidopingové kontroly.
Hřebec byl jako roček zakoupen Josephem O’Brienem za 50.000 gns, pro stáj Meridian jej vybral František Holčák privátně po skončení dvouleté kariéry. Arcturus je synem úspěšného dvouletka, vítěze Acomb Stakes (Gr.3, 1400 m) Fast Company (Danehill Dancer), který finišoval na druhém místě v nejvýznamnější ostrovní zkoušce pro dvouleté Dewhurst Stakes (Gr.1, 1400 m). Ve třech letech ani později neběhal. V irském chovu působí od roku 2011, poslední tři sezóny na Kildangan Stud, který cenu za jeho služby před letošní sezónou zvýšil na 12.000 € v reakci na loňský triumf jeho dcery Jet Setting v Irish 1000 Guineas (Gr.1, 1600 m). Dalšího Gr.1 vítěze má v Chile, kam pravidelně pendluje a kde jeho syn vyhrál už 5 Gr.1 dostihů na distancích od 1600 do 2400 metrů. V Evropě ale drtivá většina jeho blacktype potomků nestojí více jak míli, častěji ještě kratší tratě, vyjímkou je vítězka Gillies Fillies Stakes (L) na 2100 metrů Company Asset.
Matka Mawu, dcera sprintera Pivotala, absolvovala jediný dostih (na 1800 m) v němž doběhla mezi poraženými a Arcturus je jejím prvním potomkem. Bába Fortuna Isles (Seeking The Gold) vyhrála ve Francii jeden mílový dostih.